Milyen lehet egy tükör?
Egyenes? Görbe? Ha görbe, merre görbül? Nem mindegy!
Ahogyan az sem mindegy, hogy ki tartja a tükröt és milyen megvilágításba helyezi.
A fönti gondolatok jutottak eszembe akkor, amikor néhány hete egy neves, számomra igen szimpatikus, volt divattervezővel készült beszélgetést néztem. Ugyanis a beszélgetésben elhangzott, hogy ő bizony Párizsban készíttette a tükröket, amelyekben volt egy enyhe görbület, amely miatt a vásárlói a valóságnál egy picit karcsúbbnak látták magukat. Mindezt még fokozta azzal, hogy nagyon ügyelt a megvilágításra, a fényforrás elhelyezésére és erejére. Csakis azért tette ezt, mert számára a legfontosabb személy, azaz a vásárló, királynőnek érezze magát abban a ruhakölteményben, amelyet egyébként nagy gondossággal választottak ki, kifejezetten Neki, az ő alkatára, alakjára.
Van némi párhuzam az Ő általa felállított tükör és a Coaching által felállított tükör közt.
Én, mint coach, szintén igyekszem az ügyfél erősségeire koncentrálva a lehető legtöbbet kihozni belőle, számára, személyre szabottan. (És el is érkeztünk ismét a divatiparhoz, a szabászathoz! 😊) Valamint a realitás talaján maradva, viszont átkeretezve igyekszem láttatni és megvilágítani a történések pozitív vetületeit.
Sokan nem kapnak ilyen tükröt a közvetlen környezetüktől, amelyben gyönyörűnek, egyedinek, megismételhetetlennek, utánozhatatlannak, tettrekésznek, sikeresnek érzenék magukat. Nem kapnak bátorítást, nem kapnak dícséretet. Sokszor épp az a személy nem biztat, nem dicsér, akinek a véleménye a leginkább számítana; sőt… csak az övé számítana igazán.
Ezért IS vagyunk mi, coachok! A bizalom kialakítása után az ügyfél elkezd hinni bennünk és elkezdi érezni, hogy a mi kérdéseink számítanak. Majd tudatosul Benne a felismerés, hogy milyen jó érzés az, amikor nézi magát „a tükörben” és már nem azt a céltalan, esetleg talajt vesztett embert látja maga előtt, hanem a tettrekész, magabiztos Önmagát.
